A vadgesztenye mérgező
A vadgesztenye jó játék, de tudtad, hogy veszélyes a kutyádra?
Az ősz és a mérgező vadgesztenye kéz a kézben járnak. Felidézik bennünk a gyermekkorunkat, amikor a színes levelek között mahagóni barna színe felcsillant. Sétánk közben a gesztenyefák közelében bőségesen szétszóródva gurulnak, és bizony nehéz ellenállni a kísértésnek, hogy néhányat a zsebünkbe ne csúsztassunk, vagy focizzunk és dobálózzunk vele. Ki gondolná, hogy mérgező lehet négylábú barátunk számára?
A vadgesztenyék termése húsos, kívül zöld színű és tüskés, magja vörösesbarna, fényes. Közkedvelt növény a parkokban és az utcákban, ugyanakkor termése mérgező szaponinokat tartalmaz, amelyek toxikus hatása émelygést, gyomorpanaszokat okozhat. Igaz, az íze keserű, így többnyire nem cseréli le kutyusunk a finom vacsoráját, viszont néha előfordul, hogy a nagy játék hevében, amikor rugdossuk vagy dobáljuk a gesztenyét, már meg is van a baj. A kíváncsi kölyökkutyák azonban nagyobb veszélyben vannak, mert ők még csak most fedezik fel a világot, orrukkal szájukkal igyekeznek mindent feltérképezni.
Amennyiben kutyusod vadgesztenyét evett, a tünetek az első hat órában jelentkeznek, melyeket vegyél nagyon komolyan, mert a toxikus tünetek mellett bélelzáródást is okozhat:
Vadgesztenye mérgező hatása kutyákra:
- Hányás
- Hasmenés
- Hasi fájdalom
- Dezorientáció·
- Túlzott szomjúság
- Étvágytalanság
- Izomremegés
Ha a fenti tünetek alapján arra gyanakszol, hogy kutyád vadgesztenyét evett, azonnal vidd állatorvoshoz!
Mit tehetsz, hogy megóvd kutyádat?
Elsősorban azt, hogy a kutya sétáltatása során folyamatosan szemmel tartod, és ha kell, határozottan elutasítod, hogy bármit is bekapjon a földről. Ha azt tapasztalod, hogy a kutyád vadgesztenyét fogyasztott, haladéktalanul keresd fel az állatorvost, még akkor is, ha a kutya egyelőre nem mutat tüneteket.
Ezen kívül az otthonotok kertjében is ügyelj arra, hogy eltávolítsd a lehullott gesztenyéket, a fák körül. Ilyen apró lépésekkel nemcsak kutyád egészségét óvod meg, de hosszú távon nyugalmat is biztosíthatsz magadnak.
YuMOVE Digestion Dog probiotikum és prebiotikum
A probiotikumok bevezetése a mérgezést szenvedett kutyák kezelésében ígéretes eredményekkel szolgálhat. Mivel a probiotikumok segítenek helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, csökkenthetik a gyulladásokat és támogathatják az immunrendszert, közvetlen és közvetett módon hozzájárulhatnak a gyógyuláshoz.