Vesebetegség macskáknál és kutyáknál
A vesebetegség sok esetben hirtelen dönti le a lábáról a házikedvenceinket. Az idült vesebetegség esetén azonban még sokáig élhet a kedvencünk, a megfelelő terápia és étrendkiegészítők mellett.
Mi is a vesebetegség konkrétan?
Ha le akarjuk egyszerűsíteni, a fogalom alatt a vesék csökkent működését értjük. Hivatalosan ez az állapot akkor következik be, amikor a vese állomány 65-75%-a már nem is működik. Ezidáig pedig lehetséges, hogy még semmilyen tünetet nem is fogsz látni a kedvenceden. És mivel a funkciója az hogy a vérből a káros anyagokat kivezesse a vizelet által, ha ezt a funkcióját elveszíti, a kedvencünk megbetegedését okozza.
Megkülönböztetünk akut (gyorsan kialakuló) és idült (lassan kialakuló, azaz krónikus) vesebetegséget.
Az akut vesebetegség sok esetben napokon belül a kedvencünk elhullását okozhatja, míg a másik fajtájával akár több évig is együtt élhet az állat, persze megfelelő kezelés mellett.
Melyek lehetnek a vesebetegség tünetei?
- étvágytalanság
- hányás
- hasmenés
- csökkent mennyiségű vizelet vagy akár teljes vizelet hiába
- fénytelen szőrzet, sorvadt izmok
- csökkent testsúly
- tipikus vizelet szagú száj
- hasi fájdalom
- kedvtelenség
A vesebetegség kialakulásának okai
Van olyan természetesen, hogy nem sikerül kideríteni a kór kialakulásának okát. Minden okot természetesen terjedelmi okokból nem lehet itt felsorolni, de a legfontosabbakat kiemeljük.
- genetikai okok
Bizonyos kutyafajták halmozottan hajlamosak vesebetegségre. Ilyen pl. a berni pásztor, bullterrier, szamojéd, óriás uszkár, golden retriever, shit-zu. Macskánál pl. a perzsa macska, sziámi, ragdoll esetén. - másodlagos betegségként kialakulhat hasnyálmirigy gyulladásnál, szívbetegségeknél, májbetegségeknél is például.
- fertőző betegségek szövődményeképpen mint pl. a babézia után.
- időskori vesebetegség (ez az idült forma). Cicáknál ez a leggyakoribb előfordulási forma. Egyes kutatások szerint minden 3. idős macskánál kialakul a vesebetegség.
Hogyan deríthető ki a vesebetegség kedvenceinknél?
Természetesen, mint minden probléma felmerülése esetén, itt is kiemelnénk: minél előbb keressük fel az állatorvosi rendelőt!
Nehogy elkezdjünk saját szakállunkra, az orvos tudta nélkül bármilyen étrendkiegészítőt is adni háziállatunk számára!
A diagnosztizáláshoz szükség van:
- vérvételre
- hasi ultrahangra
Ezt a legtöbb nagyobb rendelőben helyben meg is tudják csinálni és kaphatunk pontos információkat a kedvencünk állapotának súlyosságáról.
Ezután pedig jön a gyógykezelés!
A vesebeteg háziállat legfontosabb szabálya: csakis speciális táplálékot ehet! Ehhez pedig a sóban, foszforban szegény állateledel szükségeltetik. A legkedveltebb a Royal Canin orvosi vonala lehet amelyet beszerezhetsz a Petguru kínálatából is már a cicád számára, ha ezt ajánlotta a ti orvosotok is.
Szükség lehet hányáscsillapításra, és kiszáradás esetén infúziós kúrára is.
Ha pedig túl magas a foszforszintje a kedvencünknek, foszformegkötő étrendkiegészítőt is előírhat.
De ezen felül pozitív hatással lehet még a vesékre máriatövis magolaj a máj/vesevédő hatása miatt, sörélesztő a vitaminok pótlására, lazacolaj kúra a gyulladáscsökkentésre.
De kitűnő kiegészítő terápia lehet a Shiitake gomba adagolása is. Ez vitalizáló, koleszterin szint csökkentő, bélflóra állapotára jótékony hatású is amellett, hogy veseelégtelenség esetén is hatékonyan használják.
Tudjuk, hogy mennyire fájdalmas a gazdinak, ha betegnek látja a szeretett háziállatát. Jobbulást kívánunk minden beteg kiskedvencnek!