Babézia- a betegség, amely télen sem pihen
A babézia veszélyeiről könnyen és érthetően. Jó olvasást kívánunk!
Mi a babézia?
A babézia egy olyan egysejtű, amely két, hazánkban is élő kullancsfajban él. Ez a két kullancs a barna kutyakullancs (Rhipicephalus sanguineus) és a „normál” kutya kutyakullancs. (Dermacentor reticulatus).
A babézia egysejtű tehát a végső támadási céljaira, a kutyákra várakozik a kullancsban. A csípés során kerülnek bele a kedvenceink szervezetébe és kezdik meg romboló tevékenységüket a csípést követő 2-21 napban. Igen, jól látod gazdi, sajnos sokszor elég későn okoz tüneteket. De nézzük is meg ezeket részletesen.
A babézia tünetei
A babézia a kutya testébe jutva a vörösvértestekben szaporodik és azokat tönkre teszi. Egyúttal meg is változtatják azok fehérjéit, így a szervezet idegen anyagként kezeli, és nagyfokú immunválaszt váltanak ki, lényegében a saját sejtek ellen.
A vörösvértestek lebomlanak, és a kórokozó gátolja az újra termelődést is. És sajnos az immunrendszer által az egész szervezetre hat a betegség.
A következő tünetek utalhatnak a babéziára:
- elesett, bágyadt a kutyánk
- étvágytalan
- magas láza van, emiatt nagyfokú szomjúság jelentkezhet
- sötét lehet a vizelete
- a máj problémák miatt sárgaság is előfordulhat
A babézia értintheti a májat, a lépet, a vesét. Hasnyálmirigy gyulladást is okozhat, vagy egy úgynevezett immunhemolitikus anaemiát, amely lényegében a szervezet támadása az önmaga vörösvértestjeivel szemben. Ez egy nagyon komoly, vészjósló állapot.
A babéziózis kezelése
A gyógykezelésre egy imidokarp nevű, rendkívül csípős szurit adnak be az állatorvosok a rendelőben. Emellett szükség lehet infúzióra, B-vitamin készítményekre, májvédőre, és akár szteroidra is, az immunrendszer elnyomására.
Sajnos még az időben elkapott babézia is nagy kockázattal jár hosszú távon. Ugyanis a lép roncsolódása miatt minden egyes alkalommal, amikor babéziás lesz a kutya, csökken az esély a gyógyulásra.
Súlyos állapotú, későn kezelt babézia esetén pedig nagy az elhullás esélye, még a leggondosabb állatorvosi kezelés mellett is.
A gyógyulási szakaszban adjunk könnyen emészthető, diétás eledelt a kedvencünknek, és ne felejtsük el az immunerősítést sem a későbbiekben. Ehhez ajánljuk majd az Immunerősítő csomagunkat.
Továbbá léteznek olyan táplálékiegészítők, amelyek beszedése után a jellegzetes illatának és izének köszönhetően taszítja az egyéb élősködöket, mint pl. a kullancs. Ilyen a sörélesztő por.
Van babézia elleni oltás? Vagy hogyan lehet védekezni ellene?
Sajnos oltás nem létezik ez ellen az egysejtű ellen. Amit a „köznép” babézia elleni, vagy kullancs elleni oltásnak szokott hívni, az a Lyme kór elleni oltás. Ezt szintén kullancsok terjesztik, emberre és állatra egyaránt veszélyes betegség.
Azonban ahogy a legtöbb kór esetén, így itt is igaz a mondás: a megelőzés a legjobb módszer! Tehát magát a kullancscsípést kell megakadályozni!
Kullancs elleni lehetőségek:
- Tablettás megoldások
Ezek között van olyan, amely csak bolha-kullancs ellen véd, illetve van, amely már a szívférgesség ellen is. Ezeket természetesen csak negatív eredményű szívférgesség után lehet adni, állatorvos által.
- Spot-on cseppek
Az egy havi védelmet nyújtó megoldások az egyik legrégebbi, de legkedveltebb módszerek. Ide tartozik pl. a Frontline csepp is, amely combo változata a bolha peték kikelése ellen is hatékony.
Van amelyik ezek közül már szúnyog riasztó hatással is bír, így a szívférgesség megelőzésre is kiváló.
- Nyakörvek
Szerencsére ma már sokféle, több hónapon keresztül is eredményes nyakörv kapható. Itt is találhatsz már olyat, amely a bolha-kullancs védelmen túl, szúnyogok ellen is hat. A hatóidőre viszont figyelj oda, mert nem minden ellen azonos ideig hatásos!